O naszej szkole




Szkoła w Gubinie ma długą i bogatą historię, sięgającą października 1945 roku, kiedy w budynku byłego niemieckiego gimnazjum przy ul. Warszawskiej rozpoczęło działalność Miejskie Gimnazjum i Liceum Koedukacyjne. Początkowo placówka dzieliła przestrzeń z lokalną szkołą powszechną, przyjmując 50 uczniów, których liczba do końca roku szkolnego wzrosła do 96. Pierwszym dyrektorem został por. Mieczysław Mierzyński, a kadrę pedagogiczną stanowili czterej nauczyciele, głównie zdemobilizowani żołnierze.
W lutym 1946 roku budynek szkoły został zniszczony przez pożar, co spowodowało krótką przerwę w nauce. Od 5 marca zajęcia wznowiono w nowej lokalizacji przy ul. Piastowskiej. Kolejne lata przyniosły liczne zmiany organizacyjne i lokalizacyjne, m.in. przeniesienie gimnazjum do budynku przy ul. Świerczewskiego w roku szkolnym 1946/47 oraz reformę oświaty w 1948 roku, która wprowadziła jedenastolatki.
Pierwszych sześciu absolwentów szkoła pożegnała 28 czerwca 1948 roku. W kolejnych latach placówka przechodziła liczne reorganizacje i zmiany nazw, stając się m.in. Liceum Ogólnokształcącym oraz Liceum dla Dorosłych. W październiku 1959 roku szkoła powróciła do odbudowanego budynku przy ul. Piastowskiej 26, który stał się jej siedzibą na stałe.

Na przestrzeni lat szkoła wykształciła wielu wybitnych absolwentów, którzy odnieśli sukcesy naukowe, zawodowe i społeczne. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • prof. dr hab. Emil Panek – były rektor Akademii Ekonomicznej w Poznaniu,
  • prof. dr hab. Jerzy Brzeziński – dyrektor Instytutu Filologii Polskiej WSP w Zielonej Górze,
  • inż. Czesław Fiedorowicz – burmistrz Gubina i poseł na Sejm RP,
  • płk Janusz Kopacz – dyrektor Departamentu Spraw Obronnych Rady Ministrów,
  • płk Tadeusz Rydzek – dyrektor Departamentu Kryminalistyki Komendy Głównej MO.

Szkoła odegrała również znaczącą rolę w kształtowaniu życia kulturalnego i sportowego w regionie, zdobywając liczne wyróżnienia w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.

Patron Szkoły

W 1995 roku, z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia, szkole nadano imię Bolesława Chrobrego, wręczono sztandar oraz odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą pierwszego dyrektora, Mieczysława Mierzyńskiego. Od tamtej pory szkoła dumnie nosi imię jednego z najwybitniejszych władców Polski.

Rozwój Szkoły w XXI Wieku

W 1999 roku, w ramach reformy oświatowej, powołano publiczne Gimnazjum nr 2 z siedzibą w budynku przy ul. Piastowskiej 26. Od 1 września 2000 roku Gimnazjum nr 2 i Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego funkcjonują jako Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gubinie, kontynuując tradycję edukacyjną i kulturotwórczą.

Dzięki wieloletniemu zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i dyrekcji, szkoła pozostaje ważnym ośrodkiem edukacyjnym i społecznym regionu.